Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie są specjalistom do końca znane. Dużą rolę w jej przenoszeniu odgrywają geny, niemniej jednak występowanie łuszczycy w rodzinie nie daje stuprocentowej pewności, że na tą samą przypadłość będą chorowały kolejne pokolenia. Lekarze zaobserwowali jednak kilka czynników, które mogą zaostrzyć łuszczycę, a nawet ją wywołać, m.in.:
- Przewlekły stres.
- Ciąża.
- Palenie papierosów, alkohol, używki.
- Zażywanie niektórych medykamentów.
- Wahania hormonalne.
- Bakteria paciorkowca i gronkowca.
Uwaga! Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, z tego względu nie należy unikać osób na nią chorujących w obawie przed zakażeniem.
Jak objawia się łuszczyca?
Najbardziej powszechnym objawem łuszczycy są czerwone plamy pokryte jasnym nalotem, ale chorzy borykają się również z innymi dolegliwościami.
- Plamki w nieregularnych kształtach i rozmiarach.
- Świąd skórny, ból i pieczenie.
- Zgrubienie na paznokciach.
- Bolesne, krwawiące pęknięcia skórne.
- Ropne wypryski.
Objawy te najczęściej występują na głowie, dłoniach, kolanach, pachwinach, łokciach bądź w fałdach skórnych.
Czy łuszczycę się leczy?
Zła wiadomość jest taka, że łuszczycy nie da się całkowicie wyleczyć. Leczenie choroby dermatologicznej tego typu, może sprawić jednak, że objawy będą bardziej łagodne, a życie chorego komfortowe.
Zazwyczaj w łuszczycy stosuje się leczenie zewnętrzne, które ma na celu przywrócenie skórze dobrej kondycji, zmniejszenie złuszczeń, zaczerwień oraz bólu. Jeśli łuszczyca jest w stopniu zaawansowanym wprowadza się farmakoterapię.
Chorzy na łuszczycę często decydują się również na rehabilitację. Takie turnusy rehabilitacyjne oprócz leczenia chorób dermatologicznych, wpływają również na podniesienie odporności organizmu, co w przypadku łuszczycy wpływa na poprawę kondycji skóry. Po takich wczasach np. w hotelu w Łebie chory może odczuć znaczną poprawę, nie tylko fizyczną, ale również psychiczną, co w leczeniu łuszczycy jest szczególnie istotne.