Niestety rok 2021 stał pod znakiem pandemii COVID-19. Ten podstępny wirus rozprzestrzenił się w ekstremalnym tempie, powodując spustoszenie w wielu organizmach, a w najgorszych przypadkach nawet śmierć. Wiele osób o przebytym zakażeniu dowiaduje się dopiero w momencie, kiedy dostrzega niepokojące objawy, których dotąd nie kojarzył z covidem. Sprawdź jakie powikłania mogą wystąpić po zakażeniu koronawirusem i dowiedz co, oprócz rehabilitacji pocovidowej, może Ci pomóc!
Powikłania po COVID-19
- Chroniczne zmęczenie - mimo odpowiedniej dawki snu i unikania jakiegokolwiek większego wysiłku, człowiek odczuwa ogromne zmęczenie.
- Problemy sercowo-naczyniowe - nierównomierna praca serca, ucisk w klatce piersiowej - na te objawy najczęściej skarżą się ozdrowieńcy.
- Mgła pocovidowa - zwana inaczej mgłą mózgową. Objawia się to problemem z koncentracją, zapamiętywaniem i orientacją w terenie.
- Powikłania neurologiczne - może objawiać się majaczeniem, poczuciem zagubienia bądź parestezją.
Dodatkowo do rzadszych powikłań, zalicza się urojenia węchowe, powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych i zespół Guillaina-Barrego.
Co należy robić po przebytym zakażeniu koronawirusem?
Przede wszystkim, skupić się na odbudowaniu odporności organizmu, która ma kluczowe znaczenie w powrocie do zdrowia. Wiele osób decyduje się na rehabilitację po COVID-19, podczas której specjaliści dostosują pacjentowi zabiegi i ćwiczenia, które przyspieszą proces rekonwalescencji. Najczęstszym wyborem są turnusy rehabilitacyjne nad morzem, ze względu na dużą zawartość zbawiennego jodu w powietrzu.
Dodatkowo lekarze zalecają wizytę u fizjoterapeuty, który przeprowadzi z nami treningi oddechowe, wytrzymałościowe i interwałowe, co ma kluczowe znaczenie w powrocie do formy.
Jeśli po przebytym zakażeniu, zmagasz się z zaburzeniami układu ruchu, koniecznie udaj się to osteopaty. Pomoże on przywrócić zdolność, ruchową, wesprze drożność płuc i pracę przepony.
Po przebytym zakażeniu koronawirusem, należy uważnie obserwować swój organizm i reagować na każde niepokojące zmiany, które mogą rozwinąć się w poważniejszy stan chorobowy.