Z czym można pomylić łuszczycę?
Zauważyłeś u siebie objawy, które mogą świadczyć o występowaniu łuszczycy? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, z jaką inną chorobą dermatologiczną można ją pomylić!
Przypominamy również, że wszelkie zmiany skórne powinny jak najszybciej zostać skonsultowane z dermatologiem, a artykuł ma jedynie charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u specjalisty.
Atopowe zapalenie skóry a łuszczyca
Leczenie chorób dermatologicznych wymaga dokładnego ich rozpoznania, celem zastosowania środka, który upora się z konkretnym problemem skórnym. Łuszczyca, przez pacjentów najczęściej mylona jest z atopowym zapaleniem skóry. Nic dziwnego, ponieważ oba te schorzenia dają podobne objawy, które laik może błędnie zinterpretować.
Jakie są podstawowe różnice między łuszczycą a AZS?
Przyczyna choroby
AZS może występować z wielu przyczyn, do najczęstszych zalicza się środowisko, kontakt z bakteriami, alergeny itp.
Łuszczyca występuje z powodu nadmiernego wzrostu komórek skóry, co skutkuje ich nawarstawianiem się i tworzenia tzw. “skorupy”.
Miejsce występowania
AZS zazwyczaj pojawia się w marszczeniach skórnych np. zgięciach łokci bądź kolan.
Łuszczyca może wystąpić w każdym miejscu ciała.
Zarówno jedna, jak i druga choroba, mogą objawiać się na twarzy, pośladkach i głowie.
Objawy
AZS objawia się w postaci czerwonych bądź brązowo-szarych plam. Może mieć również postać strupków przypominających skorupę, z której wysiąka płyn.
Łuszczyca przybiera formę czerwonych, łuszczących się plam w zgrubiałej postaci. Najczęściej są one ograniczone i nie “rozlewają się” po całej powierzchni skóry.
Świąd
W przypadku AZS, świąd jest niezwykle intensywny i pacjent na skutek drapania może doprowadzić do uszkodzenia warstwy naskórka. Najczęściej swędzenie nasila się w porze nocnej. Skóra w miejscu występowania świądu może być zaczerwieniona i opuchnięta.
Łuszczyca nie wywołuje aż tak mocnego świądu i pacjentom łatwiej powstrzymać się od dotykania swędzących miejsc.